Asertywność, Co jak nie zdam matury z matematyki?, Co opłaca się studiować?, Co robić po maturze?, Do jakiej pracy po maturze?, Ile trzeba się uczyć do matury z matematyki?, Jak przygotować się do matury z matematyki?, Korepetycje dla humanistów Warszawa, Korepetycje z Matematyki Warszawa, Kurs do matury podstawowej z matematyki, Kurs matura podstawowa 2024, Kurs maturalny matematyka, Matura matematyka 2024, matura online, matura podstawowa matematyka, Matura podstawowa z matematyki, Matura z matematyki w miesiąc, Na jakie studia iść?, Pewność siebie, Przygotowanie do matury z matematyki, Przygotowanie do matury z matematyki od podstaw, Psychologia, Radzenie sobie ze stresem, Szybkie przygotowanie do matury z matematyki, W czym jestem dobra?, Warszawa, Wybór studiów, Zadania maturalne matematyka

Podejmowanie decyzji – siła osobistej skuteczności

Matura czy przygotowanie do matury jest bardzo dobrym czasem na refleksję nad sobą. Matura zmusza Cię do zadania sobie pytań:

  • Jakie przedmioty zadawać na maturze?
  • Czy matematyka w życiu mi się przyda, czy nie chcę mieć z nią już nigdy do czynienia?
  • Co chcę studiować?
  • Co chcę robić w życiu, po studiach?
  • Czy chcę, muszę i czy warto studiować?

Przyjrzyj się sobie – ten artykuł może Ci pomóc w wybraniu właściwej ścieżki zawodowej i życiowej.

Boję się podejmować decyzje

Jeśli Twoim problemem jest podejmowanie decyzji, ćwicz! Mięsień sprawczości, podobnie jak biceps kulturysty, rośnie dzięki codziennym ćwiczeniom.

Tylko dzięki podnoszeniu sobie poprzeczki i zmaganiom z obciążeniem (tu: przeciwnościami natury psychicznej) możesz stać się osobą osiągającą swoje cele.

SIŁOWNIA INTELEKTUALNA

Jeśli chcesz zacząć działać, to najpierw musisz podjąć decyzję – bo to od niej zaczyna się akcja! Jeśli nie podejmiesz decyzji, to tak właściwie sprawdzasz, próbujesz – i zawsze możesz się wycofać. Taka bezpieczna furtka dla Ciebie, gdybyś nie mogła sobie poradzić z porażką.

Jednak zamknięcie tej furtki, odcięcie sobie innych możliwości sprawia, że koncentrujesz się w pełni na swoim zadaniu. To skupienie się wybitnie zwiększa Twoją skuteczność.

PYTANIA DO PRZEMYŚLENIA

  • Pomyśl, jakie decyzje powinieneś podjąć tu i teraz?
  • Co zmienią w Twoim życiu?
  • Czy są to decyzje, które zmienią twoje życie na lepsze?
  • Dlaczego się boisz podjęcia tych decyzji –   co dzięki temu zyskujesz,a co tracisz?

CO WARTO WYKORZYSTAĆ I JAK TO ZROBIĆ?

Jak najczęściej ćwiczyć podejmowanie decyzji. Na początek mogą to być zupełnie małe kroki, ćwiczenie się w braniu na siebie odpowiedzialności za swoje życie. Z czasem przyjdzie chęć na zmierzenie sie z samym sobą przy okazji wielkich i przełomowych chwil.

Skąd wiesz, że naprawdę podjąłeś decyzję?

  1. Znikają twoje wahania
  2. Nie myślisz już: „Czy…?”.
  3. Myślisz wyłącznie „Jak…?”

CYTAT TYGODNIA

„Od nas tylko zależy, czy jesteśmy nieszczęśliwi czy mocni. W obu wypadkach potrzeba tyle samo pracy”. Carlos Castenada

“Bycie człowiekiem wymaga tak dużo wysiłku, że jest niewielu, którzy mają dość miłości i odwagi, aby zapłacić tę cenę. Trzeba porzucić pragnienie bezpieczeństwa i obydwiema rękami sięgnąć po ryzyko. Taki człowiek musi objąć życie jak kochanek” Morris West

PO PROSTU…

Tajemnica zrealizowanych marzeń polega na działaniu – tak piszą autorzy i jest to prawda. Szczególnie przydatna książka dla tych, którzy mają tendencję do odwlekania działania w złudnej nadziei, że jeszcze nie wszystko jest gotowe i jak tylko skończą.. dopną… przećwiczą po raz setny… to zaczną!

Warto działać z tą jakością, jaką się ma i podejść do trudnego zadania jak do ubierania choinki: ubieram ją najlepiej, jak umiem i w to, co mam, żeby jak najszybciej zachwycić się efektem i zapomnieć o ubieraniu, a zająć się jedzeniem uroczystej kolacji!

NA DO WIDZENIA

Jeśli masz do zrobienia coś łatwego, to pewnie i bez podejmowania decyzji sobie poradzisz. Ale im sytuacja jest trudniejsza, tym bardziej potrzebujesz decyzji – i to trafnej decyzji.

Jeśli masz inny pomysł, jak zwiększyć swoją „siłę sprawczą”, zapraszam do dyskusji.

Anna Sawczuk, doradca kariery

To co? Podejmiesz wyzwanie i zdasz maturę?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *