Asertywność, Co jak nie zdam matury z matematyki?, Co opłaca się studiować?, Co robić po maturze?, Do jakiej pracy po maturze?, Ile trzeba się uczyć do matury z matematyki?, Jak przygotować się do matury z matematyki?, Korepetycje dla humanistów Warszawa, Korepetycje z Matematyki Warszawa, Kurs do matury podstawowej z matematyki, Kurs maturalny matematyka, Matura matematyka 2024, matura online, matura podstawowa matematyka, Matura podstawowa z matematyki, Matura z matematyki w miesiąc, Na jakie studia iść?, Pewność siebie, Przygotowanie do matury z matematyki, Przygotowanie do matury z matematyki od podstaw, Psychologia, Radzenie sobie ze stresem, Szybkie przygotowanie do matury z matematyki, W czym jestem dobra?, Wybór studiów, Zadania maturalne matematyka

Jakie umiejętności liczą się na rynku pracy?

SIŁOWNIA INTELEKTUALNA

Przygotowanie działalność gospodarcza

Coraz bardziej na rynku pracy liczą się umiejętności, których nie uczą w szkołach. Są to, uważane przez niektórych za “przyrodzone” i “właściwe tylko określonym ludziom” cechy charakteru, które wyróżniają ich posiadaczy na rynku pracy.

O czym mowa? To tak zwane “miękkie” umiejętności, które zależą od naszego nastawienia do siebie i rozwoju. Umiejętności transwersalne. I Ty je pewnie masz, bo tak się dziwnie składa, że jeśli ktoś nie lubi matematyki, to pewnie jest lepszy w humanistyce.

  • Szybkie zdobywanie nowej, potrzebnej wiedzy i wola ciągłego uczenia się
  • Szybkie dostosowywanie się do zmian i nowych sytuacji
  • Elastyczność i kojarzenie faktów

Jak widać, lotność umysłu to clou całej sprawy – to można ćwiczyć! Warunkiem wstępnym jest jednak POLUBIENIE ZMIAN – zmiana to nie tylko zagrożenie, ale i szansa.

PYTANIA DO PRZEMYŚLENIA

Czym karmisz swój umysł?

Jeżeli masz niezmienne opinie na jakiś temat, to nie dopuszczasz nawet myśli, że możesz się mylić. Więcej, nie słuchasz  zdań innych, bo wierzysz, że Twoja opinia jest na stała, niepodważalna i jest Ci z nią wygodnie. Nie jesteś przecież “chorągiewką na wietrze”

Tymczasem, jeśli już walczymy na przysłowia,  “tylko krowa nie zmienia poglądów”. Twoje utarte opinie pozwalają Ci wprawdzie żyć wygodnie w przeświadczeniu, że “zrobiłeś swoje”, ale zastój w rozwoju, wykorzystywanie tego samego od lat schematu myślenia sprawia, że uboższy jesteś o nowe doznania.

Ograniczone odniesienie to ograniczone życie – książki, teatr, filmy, spotkania, interpretacje poszerzają pole widzenia świata. Więcej różnorodności w życiu – wyjdź z ram!

CO WARTO WYKORZYSTAĆ I JAK TO ZROBIĆ?

Zauważaj tendencje i szczegóły.

Najważniejsze jest zadawanie pytań, a nie dawanie odpowiedzi. Zadawane w szkole pytanie: “co poeta miał na myśli” nie miało na celu danie jednoznacznej odpowiedzi (chociaż niektórzy nauczyciele tak uważali). POBUDZENIE Twojej empatii, WCZUCIE SIĘ w nastrój piszącego, ŚLEDZENIE jego toku myślenia, ZASTANOWIENIE SIĘ nad własnymi odczuciami, wreszcie swobodny przepływ skojarzeń.

Elastyczność i kojarzenie faktów

Uwolnienie umysłu od schematów myślowych, ciała od niepożądanych, bezmyślnie i schematycznie  wykonywanych działań, a ducha od naśladowania innych – robienie tych samych rzeczy w nowy, inny sposób.

CYTAT TYGODNIA:

Jeżeli uważasz, że możesz albo nie możesz – masz rację.

NA DO WIDZENIA:

Człowiek powinien być wszechstronny – i najczęściej się nim okazuje, gdy zdany jest tylko na siebie i własny pomyślunek  w sytuacjach ekstremalnych (patrz Robinson na bezludnej wyspie).

Dzisiejszy, chcący zrobić karierę człowiek poszukuje wciąż nowych wyzwań, nie bojąc się zmian. Wie, czym chce się zajmować i jakie są niezbędne kroki, żeby dojść do celu.

Jednocześnie nie powiela bezkrytycznie ścieżek poprzedników i jest sobą – jego jedyny i niepowtarzalny sposób pojmowania otaczającego go świata sprawia, że jego styl osiągania sukcesów jest nie do podrobienia. Ale za to do podziwiania i wyciągania wniosków.

A Ty jak myślisz?

To co? Podejmiesz wyzwanie i zdasz maturę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *