Matura czy przygotowanie do matury jest bardzo dobrym czasem na refleksję nad sobą. Matura zmusza Cię do zadania sobie pytań:
- Jakie przedmioty zadawać na maturze?
- Czy matematyka w życiu mi się przyda, czy nie chcę mieć z nią już nigdy do czynienia?
- Co chcę studiować?
- Co chcę robić w życiu, po studiach?
- Czy chcę, muszę i czy warto studiować?
Przyjrzyj się sobie – ten artykuł może Ci pomóc w wybraniu właściwej ścieżki zawodowej i życiowej.
W czym jestem dobry?
Napisał do nas absolwent ekonomii, któremu dziwnym się wydaje, że dostaje na rozmowach kwalifikacyjnych takie właśnie pytania. – I co ja mam odpowiedzieć? Skończyłem szkołę, ale nadal nie mam pojęcia, w czym tak naprawdę jestem dobry?-pyta.

Oczywiście odpowiedz, co chcesz :-), ale proszę Cię o uwzględnienie intencji pytającego.
Bardzo często osoba, która nie ma doświadczenia związanego z praca na etacie boi się twierdzić, że jest w czymś dobra. Nie wiem, czy ma to związek z fałszywa skromnością, czy przekonaniem, że nie należy się chwalić, ale działa ona na własna szkodę.
Wiedzę i umiejętności trzeba nabyć, ale każdy z nas rodzi się mając talent.
W przeciwieństwie do wiedzy, jaką musisz zdobyć i umiejętności, jakich można się nauczyć talent jest do nas przypisany raz na zawsze.
Obserwuję moje dzieci: kiedy miały około 2 lat mogłam łatwo zaobserwować ich wrodzone zachowania i sposoby radzenia sobie w otaczającym je środowisku.
Pewnego dnia moja młodsza córka bawiła się ze swoim kolega w piaskownicy, kiedy podbiegł do niej chłopczyk i wyrwał z ręki zabawkową wędkę. Ona spojrzała na to, i powiedziała do swojego kolegi z charakterystyczny sposób:
– Patryk, on mi zabrał wędkę!
Patryk wstał, podbiegł do tamtego, zabrał mu zabawkę i oddał Dorotce.
Patrzyłam na to (Dorota miała może wtedy 3 lata) i myślałam, że w tej samej sytuacji moja starsza córka zachowałaby się zupełnie inaczej. Ona po prostu by dogoniła chłopca, wytrwała mu zabawkę i oburzona wróciła do piaskownicy.
Ani jednej, ani drugiej nie uczyłam takich zachowań 🙂 Takie już są, moją rolą jest zwrócić ich uwagę na to, że są różne sposoby postępowania w tej samej sytuacji i różne tego postępowania efekty. Mogę nauczyć je umiejętności, dać im wiedzę na temat załatwiania spraw trudnych, ale i tak zawsze będzie je ciągnęło do załatwiania spraw na swój własny sposób 🙂
A to dlatego, że talent to wewnętrzne wzorce zachowania, taki filtr umysłowy decydujący o zachowaniu. Właśnie talent decyduje o długofalowych sukcesach pracowników.
W takim razie, jeśli nie możesz opowiedzieć o swojej zdobytej wiedzy, ani o tym, co umiesz robić, to może warto o swoich talentach?
Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa
To co? Podejmiesz wyzwanie i zdasz maturę?